Tekstil Endüstrisinde Nanomalzemeler

Tekstil Endüstrisinde Nanomalzemeler

Tekstil sektörü, en önemli tüketim malları sektörlerinden biridir.  Giyim, haneler (perdeler, paspaslar, halılar, çarşaflar, mutfak havluları vb.) Ve spor, medikal, laboratuvar ve filtre malzemeleri gibi teknik tekstil ürünleri gibi çeşitli kullanımlar için tekstil malzemeleri üretmektedir.

 

Nanomateryallerin kaplama şeklinde ve işlem sırasında uygulanması antimikrobiyal, UV koruması, kir içermeyen ve hidrofobik yüzey gibi akıllı özelliklerin kazandırılmasına yardımcı olabilir.

 

Akıllı tekstiller tasarlamak günümüzün ihtiyacı haline gelmiştir. Tekstillere özel özellikler kazandırmak için kullanılan geleneksel yöntemler, kalıcı etkilere yol açmaz ve yıkanır. Nanoteknoloji, tekstil endüstrisine kalıcı çözümler sağlayabilir. Büyük yüzey alanı ve küçük yüzey nanomateryalinin yüksek yüzey enerjisi nedeniyle mükemmel doku ve parlaklığa yol açabilir. Özel yapım özellikleri elde etmek için tekstillerde nanomalzemelerin tanıtılmasının çeşitli yolları vardır. Bu süreçte iplikler, lifler ve kaplamalar, proses sırasında nanomalzemeler eklenerek önemli bir rol oynamaktadır.

 

Nanofiberler, kumaşın kendisi ile elektrospin yapılabilir, böylece yıkama sırasında dışarı çıkmazlar. Ayrıca boyalar, kimyasallar ile karıştırılır ve bazen kumaşın yüzeyi üzerinde kaplanırlar. Tekstil yüzeyine nanomateryaller kaplama geleneksel kumaşlarda olduğu gibi kumaşın hava geçirgenliğini etkilemez. Yöntem, kullandığımız nanomalzemenin doğasına bağlı olarak seçilir. Nanosensor kumaş, mayınlar gibi zor yerlerde çalışan insanlar için her türlü tehlikeyi algılayabilir. Biyosensörler, mikroorganizmaların büyümesini algılayabilen ve muhtemelen durduran akıllı kumaşların içine de dahil edilebilir.

 

Olarak giyim sanayi nanoteknoloji mekanik mukavemet, renk, nefes alabilirlik, doku ve ısı iletkenliği gibi nitelikleri geliştirdi (sıcak / soğuk) Nanogümüş yoğun, çorap innerwears antimikrobiyal özellikler vermek için kullanılmıştır. Bu enfeksiyonları ve kötü kokuları uzak tutar. Faz değişim malzemeleri vücut ısısında değişime uyum sağlayan vücut ısıtıcılarında kullanılır. Kışları ılık ve yazları serinletir. Nanoteknoloji zarafetiyle leke direnci ve kırışıklık önleyici giysiler de geliştirilmiştir. Nano bitkin giysiler, hastanelerde ve alışveriş merkezlerinde çalışan insanlara olası enfeksiyonları önleyebilir. Sağlık Endüstrisiayrıca yaraların çabuk iyileşmesi için bandajlar üzerine kaplanabilen bazı nanomalzemelerin uygulamasını da araştırmıştır. Bilim adamları günümüzde, kan basıncı, hastanın sıcaklığı gibi yaşamsal belirtileri izlemek için cerrahi eldivenlerde veya bandajlarda kullanılacak kumaşta esnek elctronic devreleri kullanmaya odaklanıyor.

 

S limanın sanayinin topları, Aymod, giysiler yapımında kullanılan kumaş akıllı çözümler sunmak için geliştiriliyor. In savunma sektörü mermi geçirmez ceketler karbon nanotüplerin özgü özelliklerini kullanan geliştirilmiştir. Diğer bazı nanomalzemeler de, aşırı koşullarda hayatta kalmalarına yardımcı olmak için savunma tekstilleri ve asker üniformalarını geliştirmek için çalışılmaktadır.

 

Tekstilde Çeşitli Özellikleri Tanıtmak İçin Bize Ulaşın

Tekstil endüstrisinde kullanım için mükemmel kalitede nano malzemeler satın alabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin :  www.nanotekstil.com

 

Yazar hakkında

profesör administrator

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.