Solar Cell, Güneş Pili, Güneş Hücresi

Solar Cell, Güneş Pili, Güneş Hücresi

İngilizce karşılığı solar cell olarak bilinen güneş pilleri ışığı doğrudan elektrik enerjisine çevirme yeteneğine sahip fotovoltaik araçlara verilen isimdir. Diyot ama yarı iletken bir biçimde çalışan güneş hücresi, güneş ışınlarında bulunan enerjileri iç fotoelektrik reaksiyon aracılığı ile elektriğe dönüştürür.

Bu alanda gerçekleştirilen çalışmalar şimdilerde organik ve inorganik olmak üzere iki kola ayrılmış durumda. İçerik bakımından silikona yoğunlaşmış durumda olan güneş pilleri inorganik olarak tanımlanırken daha çok organik içeriklere sahip güneş pilleri ise organik sınıfına girmektedir. Makalenin bu kısmına dek sizlere güneş pili nedir ya da diğer bir deyişle güneş hücresi nedir gibi sorulara cevap verdiğimizi sanıyorum kısaca. Şimdi biraz daha öz bilgiler vermek suretiyle devam edelim makalemize.

En basit şekilde güneş pilleri eski tür hesap makinelerinde kullanılan bir enerji depolama aygıtı idi. Yüksek voltajlı ya da düşük voltajlı olmak üzere birçok farklı şekilde istifade edebildiğimiz güneş pilleri farklı alanlarda da çok rahat bir şekilde kullanılmaktadır. Nanokar olarak biz de bu alanda en iyi güneş pilleri ile müşterilerimizi buluşturmak ve ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıyoruz.  Makalenin en başında cümle içinde fotovoltaik diye bir kavram kullandım. İzninizle size bundan bahsetmek istiyorum. Fotovoltaik üzerine güneş ışığı düştüğü zaman uçlarına elektrik gerilimi oluşan yapıları ifade etmede kullanılan bir kavramdır.

Tedarikçi : www.nanokar.com

Yazar hakkında

profesör administrator

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.