Nano Gümüş Nedir?

Nano Gümüş Nedir?

Nanoteknoloji, nanometre cinsinden ölçülen (1nm = metrenin milyarda biri) nano boyutlu parçacıkları üretme ve kullanma konusunda hızla büyüyen bir bilimdir. Sağlık ürünlerinde erken bir etkiye sahip olan bir nanomalzeme, nano-gümüştür.

Gümüş, doğal antibakteriyel ve antifungal özellikleri nedeniyle 100 yılı aşkın bir süredir tıbbi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

 Nano gümüş parçacıkları tipik olarak 25 nm’yi ölçer. Nispeten son derece geniş yüzey alanına sahiptirler, bakteri veya mantarlarla temaslarını arttırırlar ve bakterisit ve fungisit etkinliğini büyük ölçüde geliştirirler.

Bakteri ve mantar ile temas ettiğinde nano gümüş, hücresel metabolizmayı olumsuz yönde etkileyecek ve hücre büyümesini engelleyecektir. Nano gümüş, solunumu, elektron transfer sisteminin bazal metabolizmasını ve substratın mikrobiyal hücre zarında taşınmasını baskılar. Nano gümüş enfeksiyon, koku, kaşıntı ve yaralara neden olan bakteri ve mantarların çoğalmasını ve büyümesini engeller.

Nano Silver, yanıklar, haşlanmalar, cilt donörü ve alıcı bölgeler için pansumanlar gibi diğer sağlık ürünleri yelpazesine uygulanabilir; akne ve kavite yaraları; ve kadın hijyen ürünleri – günlük pedler, hijyenik havlular ve pantolonlar.

Nano Gümüş:

· Yüksek etkili

· Hızlı hareket

· Zehirsiz

· Uyarıcı olmayan

· Alerjik olmayan

· Toleranssız

· hidrofilik

Gümüşün Tarihsel Kullanımı

· Eski Avrupa soyluları normalde gıda zehirlenmesini önlemek için gümüş sofra takımları kullanırdı.

· Hintliler çabuk bozulan yiyecekleri saklarken gümüş ince film kullanırlardı.

· Erken batı yerleşimleri, bozulmayı ve kirlenmeyi geciktirmek için su fıçılarında ve süt sürahilerinde gümüş paralar bulundururdu.

· Avustralya’da, yerleşimcilerin bozulmayı geciktirmek için su depolarına bir parça gümüş eşya koymaları hala yaygındır.

· Modern zamanlarda evlerde, işyerlerinde ve havayollarında kullanılmak üzere gümüş su arıtma filtreleri ve tabletleri mevcuttur.

· Yüzme havuzu suyunu sterilize etmek için klor yerine gümüş ve bakır iyonları kullanan elektrikli iyonlaştırıcı üniteler geliştirildi

· Gümüş, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) ve Ruslar tarafından her iki ülkenin uzay mekiklerindeki suyu arıtmak için bile kullanılıyor.

· Günümüzde piyasada 50’den fazla gümüş bazlı ilaç bulunmaktadır, yani oral, enjekte edilebilir ve topikal formlar.

Ürünleri temiz tutmaya yardımcı olmak için tekstilden tıbbi kateterlere kadar çeşitli uygulamalarda antimikrobiyal teknoloji kullanılmaktadır. Teknoloji yerleşik koruma sunar ve ürünlerin sürekli olarak mikropların büyümesine direnmesini sağlar.

Nanoteknoloji , bakteri üremesi için koşullar mevcut olduğunda antimikrobiyal bileşenlerini otomatik olarak serbest bırakmak üzere tasarlanmıştır. Bu yetenek, mikroplara karşı kalıcı ürün koruması sağlar.

Nanoteknoloji, solunumu engelleyerek, hücre bölünmesini engelleyerek ve hücre metabolizmasını bozarak mikroplarla savaşan iyonik gümüş gibi aktif bileşenlerini sağlamak için bir zeolit ​​taşıyıcı kullanır.

Nanoteknoloji teknolojisi, bir ürünün ömrü boyunca mikrobiyal inhibisyon sağlamak için özelleştirilebilir. Nanoteknoloji teknik ekibi, uygulamalarını gerçekten anlamak ve bir ürünün tam ihtiyaçlarına en uygun çözümü sağlamak için ortaklarıyla yakın bir şekilde çalışır.

Yazar hakkında

profesör administrator

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.