Antibakteriyel Ürün Kriterleri

Antibakteriyel Ürün Kriterleri

Günümüzde bir çok firma inovatif ve katma değeri yüksek ürünler geliştirmek için çalışmalar yapmaktadır. İnsanların taleplerine göre veya talep oluşturma stratejileri ile ürün pazarını geliştirmektedir. İnovatif ürün deyince tanımı basit ve genel sorunumuz olan hijyen başı çekmektedir. Üreticiler bu sorunu hedef alarak çeşitli hijyenik antibakteriyel ve antimikrobiyal etkinliği olan ürünler geliştirmeye koyulmuşlardır.

Günümüzde Hijyenik Ürün Çeşitliliği ;

  • UV katkılı fotokatalitik yani güneş ışınları ile antibakteriyellik sağlayan ürünler
  • Metal iyon katkılı gümüş,bakır,çinko,zeolit vb katkılı ürünler
  • Kimyasal katkılı ürünler

olmak üzere 3 farklı grupta ürünler piyasada bulunmaktadır.

Hijyen çok önemli bir konu olduğundan bu alanda yapılan ürünlerin ileriye dönük bir çok eksiklikleri bulunmakta ve ön görülü çalışmalar çok nadir yapılmakta, bunun önüne geçmenin ve nitelikli antibakteriyel ürünler üretmek için ;

  • Hijyen bozan ve sağlığımızı tehdit eden mikro organizmaların iyi tespit edilmesi gerekmektedir.
  • Kullandığımız eşya ve kullanım yerine göre mikroorganizmaların özellikleri bilinmeli Örnek: Hava kanalları ve klima sistemleri üreticileri için havada bulunan salmonella bakterisi sorun oluştururken , bir yoğurt kabı üreticisi için önemli sorun bacillus bakterisidir.
  • Antibakteriyel hijyenik ürünlerin ömrü ne kadar ? bilmesi gereken en önemli konu budur. Çünkü mikro organizmalar zaman içerisinde bağısıklık sistemi gelişen canlılardır. Üretilen ürünün ne denli etkili ve ileri de göstereği mikro organizma üzerinde ki etki gücü iyi tespit edilmeli.

Kısaca antibakteriyel ürün üretiminde ve tüketici olarak seçiminde yukarıdaki kriterlere dikkat edilmelidir.

Çağımız teknolojileri ve gelişmeleri kaliteli hammadde ve ileri teknolojik analiz metodları  ile işimizi kolaylaştırmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin : www.antibakteriyelkriterler.com adresini siyaret edebilirsiniz.

 

Yazar hakkında

profesör administrator

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.