Yürüyen Mikro Robotlar

Yürüyen Mikro Robotlar

Vücudun içinde yürümek için tasarlanmış bacaklı mikro robotlar

İnsan bedeninde ilaç taşıma gibi görevler için tasarlanmış çok sayıda nano cihazlar geliştirilmektedir. Bu çalışmalar sonucu ortaya çıkan en son ürün dört ayaklı küçük bir robot.

Bu teknoloji ilk olarak Pennsylvania da Yrd. Prof. Marc Miskin tarafından Cornell Üniversitesi’nde yapılmıştır. Araştırmada kendisine katılan profesörler Itai Cohen ve Paul McEuen ve Alejandro Cortese idi.

Tescilli bir çok aşamalı nanofabrikasyon tekniğini kullanarak, her biri 4 inçlik (102 mm) tek bir silikon kompozitten gelen milyonlarca 70 mikron uzunluğundaki Bacaklı Mikro Robotlar, yığınları birkaç hafta içinde üretilebilir.

Her Bacaklı Mikro Robotlarun gövdesi, bir silikon katmanıyla örtülmüş ultra ince bir cam dikdörtgenden oluşur.Elektronik kontrol bileşenleri ile iki veya dört güneş hücresi bu katmana kazınır. Bu arada bacaklar, bir tabaka platin ve titanyumdan oluşan 100 atom kalınlığındaki bir malzemeden yapılır (ikincisi yerine grafen de kullanılabilir).

Güneş hücrelerinin üzerine bir lazer ışıltı verildiğinde, ortaya çıkan elektrik akımı dönüşümlü olarak ön ve arka bacaklar arasında ileri geri uygulanır. Bu akımın uygulanması, titanyum sert kalırken platin genişlemesine neden olur, böylece her bir bacağın bükülmesi sağlanır. Akım kapatıldığında, bacak geriye doğru düzelir. Bu şekilde Bacaklı Mikro Robotlar ileriye gidebilir.

Bacaklı Mikro Robotlar aslında vücuda hipodermik bir iğne ile enjekte edilebilecek kadar küçüktür ancak bu teknikle Bacaklı Mikro Robotların boyutu tırnak genişliğinde olacak ve doku katmanının altında seyahat etmekle sınırlı kalacaklar, çünkü lazer ışığının etki edebileceği bölge sınırlıdır. Bununla birlikte, Miskin, ultrason ve manyetik alanlar gibi diğer güç kaynaklarından eneji sağlıyor.Pennsylvania ve Cornell’deki meslektaşlar sensörlerle saat içeren ve kendini kontol edebilen Bacaklı Mikro Robotların “akıllı” sürümleri üzerinde de çalışıyorlar.

Miskin araştırmasını Boston’daki Amerikan Fiziksel Toplum, Mart Toplantısı’nda sunacak.

Yazar hakkında

profesör administrator

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.